Mišice medeničnega dna – zakaj so pomembne v času nosečnosti in kaj se dogaja z njimi po porodu

Vsi govorijo o inkontinenci, a začuda nobena mamica, ki jo srečam, nima s tem težav?! To kaže zgolj na dejstvo, da so mišice medeničnega dna v našem okolju še zmeraj tabu tema. Raziskave kažejo na to, da kar 48 % žensk, ki še niso rodile, prizadene inkontinenca ali povešeni notranji organi (maternica, mehur). Kakšno je šele potem povprečje pri ženskah po porodu?
Gremo od začetka in si najprej oglejmo, kaj so mišice medeničnega dna in kaj je njihova funkcija.
Mišice medeničnega dna so mišice, ki tvorijo dno male medenice. Poznamo jih tudi pod imenom pelvična diafragma. Delimo jih na tri plasti: najglobjo plast sestavlja mišica dvigovalka zadnjika in kokcigealna mišica, srednja plas,t imenovana urogenitalna plast, ter zunanja plast mišic, kamor spadajo mišice zapiralke (anusa in sečnice).
Mišice medeničnega dna nudijo oporo medeničnim organom, skrbijo za pravilno odvajanje vode, zdravi drži hrbtenice in so pomembne pri spolnih odnosih.
V času nosečnost se zaradi povečanja maternice in teže ploda, pritisk na mišice medeničnega dna povečajo. Prav tako se v tem času naše celotno telo pripravlja na porod, zato se sprošča hormon relaksin, ki še dodatno mehča tkiva okrog medenice. V tem času se svetuje, da redno izvajate kegljeve vaje za krepitev.
In sedaj smo prišle do trenutka, kjer so naše mišice medeničnega dna izpostavljene nenehnemu pritisku, so na maratonu, ki ga imenujemo porod. Že med samim porodom lahko pride do poškodb le-teh s pretrganinami presredka ali prerezom presredka. Porod in nosečnost pa nista edina, ki vplivata na težave medeničnega dna. Tu so še dvigovanje pretežkih bremen in težko fizično delo, prevelika telesna teža, kronično zaprtje, ginekološke operacije, hormonske spremembe in staranje, pa tudi nekatere živčno – mišične bolezni in bolezni dihal, zaradi katerih nas doleti dolgotrajen kašelj.
Težave, ki se pojavljajo, so:
- urinska inkontinenca,
- blatna inkontinenca,
- povešena maternica ali mehur,
- izpad maternice,
- poslabšano spolno življenje.
In kaj lahko naredite same?
Kot prvo se o tem pogovorite s svojim ginekologom, pri težjih zapletih, kot so blatna inkontinenca, povešeni notranji organi, vas bo poslal naprej k specialistom.
A veliko lahko naredite tudi same. Sploh pri urinski inkontinenci in poslabšanem spolnem užitku.
Pravilna izvedba kegljevih vaj bo zagotovo prinesla pozitivne rezultate, a ne si misliti, da bodo ti rezultati vidni v enem tednu. To je proces, ki traja tudi do šest mesecev.
Kegljeve vaje:
Gre za zavesten stisk mišic medeničnega dna. Zelo pomembno je aktivirati prave mišice, ker Keglove vaje niso učinkovite, če krčimo mišice trebuha, stegen ali zadnjice istočasno s krčenjem območja medeničnega dna. Da stiskate pravilne mišice preverite tako, da poskusite prekiniti curek urina, prav tako lahko v nožnico vstavite dva prsta in če čutite stisk le-the, potem stiskate pravilno mišično skupino. Še en pomemben faktor je, da ne stiskamo trebušnih mišic. To preverimo tako, da dlan položimo na trebuh. Če trebuh pri stisku ostane mehek, potem delate vajo pravilno. Priporočam, da začnete s stiski, ki jih držite najprej pet sekund in nato povečujete stisk vse do deset sekund. Vaje izvajamo v serija 3 x 10. Ko vam bo to že dobro šlo od rok, vam priporočam, da dodate hitre stiske. Kolikor hitro stiskate in spuščate mišične medeničnega dna vsaj 2 x 10 ponovitev. Za najboljšo učinkovitost priporočam, da se vaje izvajajo trikrat dnevno za najboljši rezultat. Najboljše pri vsem je to, da jih lahko kadar koli in kjer koli.
Za konec bi vam položila na srce sledeče. “ Poskrbite za svoje zdravje, medenično dno je bolj kompleksno in pomembno, kot si znamo predstavljati. In definitivno niso tabu tema.”