Carski rez, da ali ne
Vsaka bodoča mama seveda razmišlja med nosečnostjo o tem, kako želi roditi svojega otroka. Ali naj se otrok rodi po naravni poti ali je carski rez boljši? Toda ta odgovor ni vedno tako lahek.
V zadnjem času pa je vedno več slišati o tem, da si bodoče mamice celo želijo carski rez in ne naravnega poroda.
Eden od razlogov zato je sigurno strah, strah pred porodom, strah pred bolečinami, strah pred neznanim.
Zakaj torej naravni porod?
Spontani porod oz. imeti otroka na naraven način je seveda mnogokrat povezano s hudimi bolečinami za nosečnico. Vendar strah pred bolečino je dandanes odveč, saj obstaja veliko varnih protibolečinskih sredstev. Bolečina pa ne pomeni samo slabih stvari. Bolečina nas opozarja, da se nekaj dogaja. Da se umirimo. Če telo ženske ne bi bilo sposobno prenesti bolečine poroda, ustroj ženskega telesa ne bi bil narejen za rojevanje.
Te bolečine po porodu kmalu popustijo in mamice mnogokrat okrevajo hitreje, porabijo manjšo količino protibolečinskih zdravil in imajo manjšo možnost zapletov pri naslednji nosečnosti.
V nasprotju je carski rez vendarle kirurški poseg, ki pa tudi povzroča določeno količino bolečine, in to predvsem po posegu.
Bodoča mati med naravnim porodom sprošča veliko endorfinov, ki pa vplivajo pozitivno tako nanjo kot na otroka. Pri carskem rezu manjka ta naraven proces, kar pa lahko vpliva tudi negativno na otroka (šok ob rojstvu).
Zakaj na carski rez?
Kljub vsemu je pa izjemno pomembno, da obstaja ta metoda kot alternativa naravnemu porodu, saj je ta poseg že mnogim ženskam in dojenčkom rešil življenje. Še posebej če se med porodom pojavijo zapleti.
Razlogi za carski rez in proti
To govori za:
- porod po natančem urniku,
- čakanje na porod brez strahu,
- porod brez bolečin,
- kratki poseg,
- intimni del telesa ostane nedotaknjen.
To govori proti:
- Izkušnja vaginalnega poroda je edinstvena in krepi vez z novorojenčkom.
- Bolečina in omejeno gibanje zaradi brazgotine po porodu.
- Višja možnost carskega reza pri drugem porodu.
Če pogledamo resnici v oči, so dejstva taka:
Porod skozi oči otroka:
Za vsakega otroka je najboljše, najbolj idealno, če se porod začne doma. Vsak otrok nam bo sam nakazal, kdaj in kako bo prijokal na svet. Najbolj idealno, da se ples med mamico in plodom začne v skupnem prepletu hormonskih sprememb, ki pripravijo tako plod kot mamico na eno najbolj posebnih doživetij v življenju. Skupaj sta v tem in drug drugemu dajeta moč in vero v to, da bo šlo. Da zmoreta. Telo mamice je šlo čez vse hormonske spremembe, kamor sodi tudi otekanje, ki omogoča, da je prehod čez porodni kanal karseda mehak in prijeten.
Naravni porod v primerjavi s carskim rezom omogoča otroku, da plodovnico učinkovito iztisne iz pljuč in tako lepše in lažje zadiha. To je pomembno tudi za učinkovito vzpostavitev krvnega obtoka otroka in posledično je pri novorojenčku manj težav z dihanjem, manj podaljšanega pridržanja v porodnišnici in manj sprejemov novorojenčkov na intenzivno enoto zaradi težav po porodu.
Znanstveniki celo sumijo, da imajo otroci po carskem rezu celo višje tveganje za avtoimunsko bolezen. Tako se je sedaj že opazila povezava med povečanjem rojstev s carskim rezom in mladostniško sladkorno boleznijo.
Nobena mama pa ne bo dobila posebnega priznanja za najboljšo mamo, če bo rodila doma (v porodnišnici) popolnoma naravno in popolnoma brez protibolečinskih sredstev. Niti ni ta mama boljša od one, ki bo zaradi zastoja poroda, porod končala z urgentnim carskim rezom, ali tiste, ki bo rodila po naravni poti s pomočjo umetnih popadkov in s protibolečinskimi zdravili.
Resnica je le ena. VSE te so mame s srcem. Vse te bi naredile vse za svojega otroka. Vse ga imajo brezpogojno rade in VSE so mame z veliko začetnico.
Vsaka porodna zgodba je edinstvena in je ne moremo primerjati z drugo. Vsak otrok je edinstven. Vsaka mama je drugačna od druge. Vsaka edinstvena in neponovljiva. Konec koncev pa je zdravje mamice in novorojenčka edina važna stvar.