10 dejstev in mitov o dojenju
1. Male dojke pomenijo manj mleka
Velikost dojk ne določa količine tvorjenja mleka. Velikost dojk ne določa količine mlečnih žlez in mlečnih vodov. Obstaja ravno toliko mamic z majhnimi dojkami, ki imajo preveč mleka, kot onih z večjimi dojkami in je mleka premalo.
2. Izključno dojeni otroci potrebujejo poleti in v bolj vročem podnebju dodatek vode/čaja za pitje
Več študij je bilo narejenih, kjer so v različnih klimatskih razmerah (temperature zraka in okolja med 22 st. celzija do 40 st. celzija) primerjali potrebo dodajanju tekočine izključno dojenim otrokom. Ugotovljeno je bilo, da v kolikor se otrokom dovoli dojiti na željo, potrebe po dodajanju tekočin ni bilo.
3. Dojenje je naravna zaščita pred zanositvijo
Laktacijska amenoreja – izostanek menstruacije se zgodi ob dojenju, vendar ni zanesljiva zaščita pred zanositvijo. Obstajajo mamice, ki ob dojenju niso dobile ponovne menstruacije vse do starosti otroka 1 leto in več. Obstajajo pa tudi one, ki so ob polnem dojenju dobile mestruacijo dve meseca po porodu.
4. Pivo stimulira produkcijo mleka
Veliko je govora o tem mitu. Tudi v brezalkoholnem pivu je minimalni odstotek alkohola. Mamice, ki dojijo, naj bi se izogibale alkohola. V kolikor ga malo popijete, naj to ne bo redno, le izjemoma, poskrbite za to, da v naslednjih dveh urah ne dojite. Alkohol se bo izločil in mleka tako, kot se izloči iz vašega krvnega obtoka. Če si želite uspešne produkcije mleka, skrbite za dovolj zaužite brezalkoholne tekočine, počitka, sprostitve, uravnotežene prehrane in veliko dojenja in pristavljanja.
5. Če se zgodi mastitis, na tej dojki ne smeš več dojiti
Nasprotno, dojenje na tej dojki je nujno potrebno za uspešno razrešitev mastitisa.
6. Mleko se spreminja
Mleko spreminja svojo strukturo glede na potrebe otroka.Količina in struktura se spreminjata s starostjo otroka, ko otrok zboli in kadar ima zagone rasti. Jutranje mleko vsebuje drugačne snovi od večernega.V jutranjem je več snovi (naravnih stimulantov), ki držijo otroka budnega. V večernem se izloča aminokislina triptofan, ki spodbuja izločanje hormona spanja, melatonina.
Pro namig: če boste mleko črpale in shranjevale, označite, katero je jutranje in katero večerno.
7. S pomočjo dojenja se topijo nosečniški kilogrami
Res je. Z dojenjem pokurite dodatnih 500–700 Kcal dnevno. Kar pomaga pri topljenju kilogramov.
8. Dojenje podpira in jača imunski sistem otroka
Res je. Res pa je tudi, da zmanjušje pojav bolezni ne samo pri otroku, ampak tudi doječi mami. Humani oligosaharidi materinega mleka posebej dobro ščitijo pred pojavom respiratornih infektov.
9. S pomočjo črpanja boš izvedela, koliko mleka imaš v posamezni dojki
Mleko se v dojkah ne skladišči, nastaja sproti. Nobena črpalka se ne more primerjati z močjo sesalnega refleksa otroka. Nekatere mamice si lahko načrpajo ogromne količine mleka, medtem ko druge s prav tako veliko produkcijo mleka lahko, da ne bodo s pomočjo črpalke načrpale nič. Torej, črpanje ni merilo za količino mleka.
10. Če zbolite, v času bolezni ne smete dojiti
Ni res. Poskrbite, da obiščete zdravnika, ki vam bo svetoval glede zdravljenja. Protitelesa, ki jih bo tekom premagovanja bolezni proizvedlo vaše telo, se bodo preko mleka prenesla na otroka in tako pred enako boleznijo zaščitila tudi njega.